Sport

Frankfurti dhe Rangersi, gati për t’i dhënë fund pritjes së gjatë për trofeun evropian

 

Eintracht Frankfurti dhe Rangersi do ta kenë një mundësi të artë për t’i dhënë fund dëshpërimit për dekada të tëra për një trofe të madh kur do të përballen në finalen e Ligës së Evropës. Kjo ndeshje zhvillohet të mërkurën prej orës 21:00 në stadiumin “Ramon Sanchez-Pizjuan” në Sevilla. Për Frankfurtin, kjo finale do të jetë mundësi për të fituar trofeun e parë evropian pas më shumë se katër dekadash pritjeje. Ndërsa, Rangersi ka shansin që pas 50 vjetësh ta fitojë titullin e parë kontinental. Triumfi në garën e nivelit të dytë të UEFA-s në qytetin spanjoll do t’i garantojë gjithashtu fituesit një vend automatikisht në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve sezonin e ardhshëm.

“Për Eintrachtin, për tifozët, për klubin, për lojtarët, të fitojmë sërish pas 42 vjetësh do të ishte gjëja më e rëndësishme që ka ndodhur ndonjëherë”, tha trajneri i Frankfurtit, Oliver Glasner. “Ka një rëndësi të jashtëzakonshme, domethënie të madhe, dhe kjo është arsyeja pse ne do të japim më të mirën në mënyrë që të kthehemi në shtëpi me trofeun dhe të kalojmë një ose dy net duke festuar me tifozët tanë”.