Sport

Ish-lojtari i NBA-së po e udhëheq Trepçën drejt titullit të parë pas një dekade

 

Paraqitja e Rodney Purvisit ndaj Pejës, të enjten, mori vëmendjen edhe të yllit të NBA-së, John Wall. Për përcjellësit e tij të shumtë Wall ka paraqitur fotografinë e lojtarit të Trepçës dhe rezultatin e ndeshjes të luajtur në “Minatorin” e stërmbushur. Purvis më herët ka luajtur në NBA. Tani po synon titullin e kampionit të Kosovës me skuadrën mitrovicase

Dy javë pasi triumfoi në Kupën e Kosovës, Trepça e transferoi ish-lojtarin e NBA-së, Rodney Purvis. Përforcimin e ri Trepça e prezantoi si lojtar që do ta ndihmojë klubin për ta kthyer titullin e kampionit të Kosovës pas një dekade.

Purvis, i cili ishte pjesë e skuadrave të ligës më të fortë në botë, NBA – Orlando Magic, Oklahoma City Thunder e Boston Celtics gjatë vitit 2018 – duket se po e bën një gjë të tillë. Ai është më i merituari që Trepça po avancon 2:0 përballë Pejës në serinë gjysmëfinale të plejofit të Superligës së Kosovës në basketboll.