Sport

Ngritja e madhe e Kryeziut te Zuerichu, prej lojtarit të huazuar, në lider të ekipit kampion

 

(NZZ.ch) - Kur Karol Mets shënoi golin për 1:0 për FC Zuerichun në St. Gallen të shtunën e shkuar, rezervisti Mirlind Kryeziu u hodh nga pankina dhe përqafoi me gëzim trajnerin Andre Breitenreiter. Është një skenë që thotë shumë për skuadrën e Zuerichut këtë sezon: çdo lojtar është i lumtur për konkurrentin e tij. Është një skenë që përfaqëson marrëdhënien e veçantë mes trajnerit Breitenreiter dhe Kryeziut, i cili është bërë një lojtar i ri nën drejtimin e gjermanit. Ka disa lojtarë te Zuerichu që kanë shkruar histori të mahnitshme në këtë sezon të mrekullueshëm në Kampionatin zviceran. Assan Ceesay me golat e tij të shumtë është më i njohuri, Blerim Xhemaili dhe përralla e tij e të kthyerve një tjetër. Mirlind Kryeziu ndoshta ka shkruar rrëfimin më befasues – bëhet fjalë për rilindjen e mrekullueshme të mbrojtësit të Zuerichut. Kryeziu ka humbur vetëm dy ndeshje këtë sezon për shkak të suspendimit para se të fitonte titullin. Vetëm kjo thotë shumë. Por në asnjë mënyrë gjithçka. Ashtu si shumë e shumë të tjerëve këtë sezon, ngritja e jashtëzakonshme e Kryeziut te Zuerichu ka filluar me ardhjen e trajnerit të ri. Breitenreiter është paksa i lëkundur pesë ditë pas festimeve të Kampionatit, por me humor të mirë në qendrën stërvitore “Heerenschuerli”. Ai dëshiron të përmbahet, pasi nuk i pëlqen të veçojë apo lavdërojë ndonjë lojtar në veçanti. Ai nuk e ka avancuar Kryeziun, si gjithmonë përgjegjësi për këtë ka pasur vetë lojtari. Pastaj shpërthen entuziazmi, i cili pothuajse gjithmonë lind kur Breitenreiter flet për një nga të mbrojturit e tij te Zuerichu.

“Mirlindi ishte qendërmbrojtësi më i mirë në ligë këtë sezon”, thotë ai, duke kujtuar takimin e parë me një talent të përjetshëm që kurrë nuk u shfaq.