Sport

Southgate i sheh penalltitë si pjesë të planit për ta fituar Kupën e Botës

 

“The Telegraph” - Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Anglisë, Gareth Southgate, u ka thënë futbollistëve të tij që tash e tutje të fokusohen më shumë në stërvitjen e penalltive, ndërsa ai synon të fitojë Kupën e Botës që mbahet në fund të këtij viti në Katar. Skuadra e Southgatet u mposht me penallti nga Italia në finalen e Kampionatit Evropian që u mbajt vitin e shkuar. Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka dështuan nga pika e bardhë në humbjen e dhimbshme në stadiumin “Wembley” në Londër, e cila u përjetua rëndë. Southgate, i cili dështoi gjithashtu nga penalltia në humbjen e gjysmëfinales së “Euro 96” ndaj Gjermanisë, beson se çelësi i suksesit në penallti është aftësia e mësuar nga praktika e përsëritur. Trajneri i Anglisë bëri të qartë se detajet e vogla do të jenë vendimtare kur të fillojë Kupa e Botës në Katar në muajin nëntor.

“Ne kemi hyrë në detaje të ndryshme me lojtarët se ku mund të përmirësohemi për të qenë kampionë bote”, zbuloi Southgate. “Ne nuk patëm një shans për ta bërë këtë në mënyrë kaq të detajuar në vjeshtë, pasi duhej të ishim të fokusuar në kualifikimeve, kështu që ne menduam se tash është koha e duhur për ta nisur këtë. E penalltitë janë pjesë e rëndësishme e këtyre detajeve para nisjes së Botërorit”.