Sport

Challandes për miqësoren Zvicër-Kosovë: “Shpresoj në barazim”

 

Ka mundur të jetë në krye të njërës prej përfaqësueseve, por Bernard Challandes do ta përcjellë nga tribunat ndeshjen miqësore ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës që luhet në muajin mars. Miqësorja mes këtyre dy skuadrave që do të zhvillohet më datën 29 mars në “Stadion Letzigrund” në Zuerich, u konfirmua të hënën nga të dy federatat – ajo e Zvicrës dhe e Kosovës. E këtë miqësore, në të cilën do të bëjë tifo për të dy përfaqësueset, Challandes thotë se pret me padurim ta shohë nga afër. Kur pyetet se cili do të jetë rezultati i saj, ish-përzgjedhësi i Kosovës përgjigjet shkurt: “Do të ishte mirë që mos të ketë fitues. Shpresoj në barazim. Pra, për mua barazimi do të ishte rezultati më i mirë”.

70-vjeçari ishte përzgjedhës i Kosovës për më shumë se tre vjet. Ai qe emëruar në krye të Kosovës më 2 mars të vitit 2018 përpara se të largohej më 13 tetor të vitit të shkuar. Në një intervistë për KOHËN të mërkurën, që është e para e tij prejse u largua nga Kosova, Challandes ka thënë se gjithmonë ka qenë dëshira e tij që ta luante një miqësore me Zvicrën. Mirëpo, pasi kjo nuk u realizua, trajneri zviceran këtë ndeshje e quan argëtuese dhe do ta përcjellë nga tribunat e stadiumit të skuadrës së Zuerichut. Ai nuk preferon të anojë nga njëra prej përfaqësueseve në këtë miqësore. Respekton si Kosovën po ashtu edhe Zvicrën. Krahas Kosovës, Challandes ka qenë edhe në krye të gjeneratave të reja të Zvicrës. Për më shumë se një dekadë (1996-2007), ai ka udhëhequr gjeneratat U17, U18 e U21 të shtetit helvetik. Madje, te Shpresat e Zvicrës ka qendër për gjashtë vjet. Për Zvicrën, miqësorja me Kosovën vjen tri ditë pas asaj që e luan kundër Përfaqësueses së Anglisë në stadiumin “Wembley” në Londër. Kosova e Zvicra përballen për herë të parë. Te Zvicra lojtarët kryesorë janë Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka, ndërsa po ftohen edhe Andi Zeqiri e Kastriot Imeri. Zvicra është në momentin më të mirë të saj si përfaqësuese. Është kualifikuar në Kampionatin Botëror “Katari 2022” dhe është paraqitur me suksese në ngjarjet e mëdha të futbollit në dekadën e fundit. Është e 13-a në ranglistën botërore të FIFA-s, ndërsa Kosova zë vendin e 111-të.