Sport

Kosova e vendosur për fitore në Belgjikë

 

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll të mërkurën tregoi shpirt luftarak dhe mposhti Turqinë. Kjo fitore nuk do të kryente shumë punë nëse Belgjika do ta mposhtte Greqinë një ditë më vonë. Por, falë fitores së grekëve ndaj belgëve me 18 gola dallim, Kosova është ende në garë për ta kaluar me sukses raundin e parë kualifikues për Botërorin 2023.

Kosova të shtunën nga ora 20:15 do të luajë në Hasselt kundër Belgjikës në ndeshjen e fundit të Grupit të parë të raundit të parë kualifikues. Kosovës i duhet fitorja për të mbetur në garë për kualifikim. Pos fitores që të avancojë tutje, i duhet që të dielën Greqia të fitojë në udhëtim ndaj Turqisë.