1 perditesime
Sport

Gjokoviq bën thirrjen e fundit për të qëndruar në Australi, pas anulimit të vizës

Gjokoviq bën thirrjen e fundit për të qëndruar në Australi, pas anulimit të vizës
Foto: AP
11:27

Gjokoviq bën thirrjen e fundit për të qëndruar në Australi, pas anulimit të vizës

Avokatët e Novak Gjokoviqit janë paraqitur natën vonë para një gjykatësi federal, duke kërkuar një urdhër për të parandaluar deportimin ose ndalimin e yllit të tenisit.

Një seancë paraprake e udhëzimeve është renditur në Gjykatën Federale në orën 20:45 të së premtes mbrëma, me procedurat që do të transmetohen në kanalin e gjykatës në YouTube.

Shpresat e Gjokoviqit për të qëndruar në Melburn, për të mbrojtur kurorën e tij në “Australian Open” janë varur në fije peri, pasi Ministri i Emigracionit Alex Hawke përdori kompetencat e tij diskrecionale për të anuluar vizën e Gjokoviçit, katër ditë pasi qeveria federale ishte tërhequr për ta dërguar atë në shtëpi.

Ndërsa ekspertët ligjorë kanë ngritur dyshime nëse serbi i pavaksinuar do të jetë në gjendje të luajë në turne, avokatët e tij do të inkurajohen nga fakti që gjyqtari Antony Kelly është edhe një herë në këtë çështje pasi vendosi në favor të Gjokoviqit të hënën.

Nick Wood SC i tha gjykatës se klienti i tij "po kërkon një urdhër për të ndaluar dëbimin e tij dhe për ta nxjerrë nga paraburgimi".

"Unë kërkoj leje për të aplikuar gojarisht për lehtësim në lidhje me vendimin e ministrit për të anuluar vizën e z. Gjokovic."

Ai shtoi se një kërkesë zyrtare për të qëndruar në vend do t'i dërgohet gjykatës sa më shpejt të jetë e mundur.

Australia i ka anuluar vizën tenistit Novak Gjokoviqit për të dytën herë radhazi, për të drejtën e tij për të qëndruar në vend i pavaksinuar.

Vendimi i Ministrit të Emigracionit Alex Hawke do të thotë se Gjokoviq tani përballet me dëbimin.

08:14

Australia ia anulon vizën Gjokoviqit

Australia i ka hequr vizën tenistit Novak Gjokoviqit për të dytën herë radhazi, për të drejtën e tij për të qëndruar në vend i pavaksinuar.

Vendimi i Ministrit të Emigracionit Alex Hawke do të thotë se Gjokoviq tani përballet me dëbimin.

Megjithatë, 34-vjeçari serb mund të nisë ende një sfidë tjetër ligjore për të qëndruar në vend.

Numri një i tenisit për meshkuj ishte planifikuar të luante në Australian Open, i cili fillon të hënën. Viza e Gjokoviqit u revokua për herë të parë menjëherë pas mbërritjes së tij në Melburn më 6 janar, pasi zyrtarët e Forcave Kufitare Australiane thanë se ai "dështoi të siguronte provat e duhura" për të marrë një përjashtim nga vaksina.

Pati gjithashtu reagime të mëdha nga publiku australian, i cili ka jetuar nën disa nga bllokimet më të gjata dhe më të rrepta në botë gjatë pandemisë.

Ai u ndalua, kaloi orë të tëra në kontrollin e imigracionit në aeroport dhe më pas kaloi ditë të tëra në një hotel imigracioni. Ditë më vonë viza e tij u rivendos nga një gjykatës, i cili urdhëroi lirimin e tij, duke vendosur që zyrtarët e kufirit shpërfillën procedurën e duhur kur ai mbërriti.

Por të premten në mbrëmje në Melburn, Hawke anuloi vizën e Gjokoviqit nën fuqi të veçanta në Aktin e Migracionit të Australisë. Akti i lejon atij të deportojë këdo që ai e konsideron rrezik potencial për "shëndetin, sigurinë ose rendin e mirë të komunitetit australian", megjithatë Gjokoviq mund ta apelojë ende këtë.

Kjo vjen pasi Gjokoviq adresoi akuzat se ai kishte bërë një deklaratë të rreme në formularin e tij të udhëtimit - ku thuhej se ai nuk kishte udhëtuar në 14 ditët para mbërritjes së tij në Australi, kur në fakt ai kishte qenë në Spanjë.

Ai tha se gabimi ishte bërë nga agjenti i tij, duke e quajtur atë "gabim njerëzor" dhe shtoi se ai "nuk ishte i qëllimshëm". Ai gjithashtu pranoi se kishte takuar një gazetar dhe kishte bërë një fotosesion pasi rezultoi pozitiv me COVID-19.