Sport

Norwichi pret më shumë gola nga Rashica pas atij në Kupën FA

 

Trajneri i Norwich Cityt, Dean Smith ka insistuar se fitorja ndaj Charlton Athleticut në rundin e tretë të Kupës FA, duhet ta motivojë skuadrën e tij përpara duelit me West Ham Unitedin në kuadër të Premier Leagues. E trajneri Dean, pret po ashtu që sulmuesi i Kosovës, Milot Rashica të tregohet efikas edhe në kampionat pas golit të parë me fanellën e Norwichit. Në fakt, Rashica ia siguroi Norwichit kalimin në raundin e katërt të Kupës FA. Ai shënoi golin e vetëm në fitoren 1:0 ndaj Charltonit të dielën. Rashica në këtë takim u inkuadrua në minutën e 46-të kurse golin e shënoi në minutën e 79-të nga afërsia pas asistimit të Teemu Pukkit. Për Rashicën, kjo ishte ndeshja e parë pas më shumë se një muaji. Ai mungoi në gjashtë ndeshjet e fundit kampionale Norwichit për shkak të lëndimit në ijë, kurse të enjten e shkuar u rikthye në stërvitje. Paraqitja ndaj Charltonit ishte e 15-ta për Rashicën në të gjitha garat këtë edicion, ku krahas një goli, e ka edhe një asistim. Në fakt, kjo ishte fitorja e parë e Norwichit pas gjashtë humbjeve rresht në të gjitha garat. Në rundin e katërt të Kupës FA, Norwichi do të përballet me Wolverhamptonin.

“Zëvendësimet në pjesën e dytë e bënë një ndryshim në cilësi dhe dallim më të mirë në fushë, gjë që u shfaq me golin e shënuar në fund. Kështu që, jam shumë i kënaqur që kaluam në raundin tjetër dhe i dhamë fund një cikli të humbjeve. Megjithatë, paraqitjet tona në ndeshjet tjera duhet të jenë edhe më të mira”, ka thënë trajneri i Norwichit, Smith pas fitores për sajtin zyrtar të klubit. “Unë doja që Miloti t’i ketë disa minuta në këmbët e tij në këtë ndeshje dhe të luajë së bashku me Teemu Pukkin”.