Sport

Anglia e Gjermania sfidojnë kampionen e Evropës në Ligën e Kombeve

 

Anglia, Italia dhe Gjermania u vendosën në të njëjtin grup në shortin e edicionit të ardhshëm të Ligës së Kombeve, i cili u tërhoq të enjten në Nyon. Hungaria do ta kompletojë Grupin A3, i cili vlerësohet si më i vështiri pasi Anglia e Gjermania do ta sfidojnë kampionen e Evropës, Italinë. Ndeshjet e këtij edicioni te Ligës së Kombeve do të zhvillohen midis qershorit të vitit të ardhshëm dhe qershorit të vitit 2023.

Shorti ka bërë që Anglia ta rinovojë rivalitetin me Gjermaninë dhe Italinë, përfaqësuese këto me të cilat u përball në Kampionatin Evropian të këtij viti. Anglia e mposhti Gjermaninë 2:0 në stadiumin “Wembley” në 1/8 e finales, përpara se të mposhtet nga Italia pas penalltive në finalen e luajtur po ashtu në Londër. Anglia gjithashtu luajti dy herë me Hungarinë në kualifikimet për Kampionatin Botëror “Katari 2022”, në të cilin është kualifikuar.