Sport

Ngritja e Bashkimit

KB Bashkimi
 

Formën e mirë që basketbollistët e Bashkimit e kanë treguar kohët e fundit në Superligën e Kosovës, trajneri Branimir Paviq pret që ta dëshmojnë edhe në derbin lokal kundër Prizrenit-16, të mërkurën në palestrën “Sezai Surroi”. Kjo ndeshje luhet të enjten mbrëma prej orës 20:00 dhe i takon xhiros së 13-të të elitës së basketbollit kosovar. Paviq ka besim të madh në ekipin e tij që këtë edicion ka treguar ngritje të formës, pavarësisht problemeve që i pati në start. Aktualisht, Bashkimi është i katërti në tabelë me 19 pikë, tri më pak se Golden Eagle Ylli që është lider dhe ka një ndeshje më shumë të zhvilluar. Ka shtatë fitore karshi pesë humbjeve.

“Për mua, ndoshta ka qenë më lehtë të adaptohem në basketbollin e Kosovës, sepse e njoh ligën, por ne kemi punuar shumë dhe si trajner mendoj se jemi në një moment të mirë të rezultateve dhe formës, ndërsa synimi është që ta mbajmë sa më gjatë që do të mundemi”, ka thënë Paviq, i cili para Bashkimit ka qenë trajner i Vëllaznimit dhe Pejës. “Kështu që ndaj Prizrenit-16 do të japim gjithçka nga vetja për një rezultat të favorshëm, pavarësisht disa telasheve që i kemi në ekip me disa lëndime”.