Sport

“Më pëlqen të mendoj se jam më i miri në La Liga”

Foto: AP
 

“Ai është lojtari më i mirë në ligë”, tha trajneri i Real Sociedadit, Imanol Alguacil në muajin shtator, pasi skuadra e tij sapo kishte mundur Granadan për të dalë e treta në La Liga, tri pikë prapa Real Madridit. Ai nuk po fliste për golashënuesin më të mirë të ligës, Karim Benzeman, apo Luka Modriqin, fituesi i vetëm i mbetur i “Topit të Artë” në këtë kampionat. Ai nuk i referohej një prej talenteve të rinj të Barcelonës, si Ansu Fati apo Pedri, apo edhe 34-vjeçarit Luis Suarez, i cili disa muaj më parë kishte fituar titullin e kampionit me skuadrën e Atletico Madridit. Dhe, nëse dikush ka ndonjë dyshim për fjalët e Imanolit, trajneri i Sociedadit ua heq të gjitha dilemat.

“E kam thënë edhe më parë dhe do ta them sërish në rast se nuk është e qartë”, tha ai. “Mikel Merino është lojtari më i mirë në La Liga”.