Sport

Destinacioni i njëjtë, por Brazili e Argjentina kanë qasje të ndryshme në Botëror

Foto: AP
 

Brazili dhe Argjentina tashmë kanë siguruar pjesëmarrjen e tyre direkte në Kampionatin Botëror të vitit të ardhshëm, por po i qasen Katarit shumë ndryshe. Brazili ka testuar - dhe do të vazhdojë të testojë - disa lojtarë për pothuajse të gjitha pozicionet, madje edhe pozitën e Neymarit, ndërsa dominoi në kualifikimet e Amerikës së Jugut për botërorin “Katari 2022”.

Përzgjedhësi Tite po përpiqet të gjejë variacione që e bëjnë ekipin e tij më pak të parashikueshëm ndaj rivalëve kryesorë, siç thonë shumë kritikë që ndodhi në eliminimin e Brazilit në çerekfinale të Kupës së Botës të vitit 2018 kundër Belgjikës. Ndërkohë, përzgjedhësi i Argjentinës, Lionel Scaloni, po i jep besim një grupi startues të shpeshtë që e ndihmoi Lionel Messin të fitonte Kupën e Amerikës në muajin korrik. Argjentinasit shpresojnë se lojtarët si Rodrigo de Paul, Leandro Paredes dhe Giovani lo Celso do të sjellin mbështetjen që i nevojitet 34-vjeçarit Messi për t'i udhëhequr ata drejt një titulli të Kupës së Botës.