Sport

Mustafi ndien se nuk i ka mbetur edhe shumë karrierë si futbollist

 

Mbrojtësi shqiptar, Shkodran Mustafi, pranon se e kaluara e errët e viteve të fundit të karrierës së tij te Arsenali dhe Schalke nuk mund të fshihet. Por, ai ka theksuar se me transferimin te Levante në La Liga ka filluar një tjetër kapitull në karrierë. Thotë, madje se nuk i kanë mbetur edhe shumë vjet karrierë. Mustafi është 29-vjeçar, ndërsa me Përfaqësuesen e Gjermanisë ka fituar Kupën e Botës. Mustafi te Levante u transferua në ditën e fundit të afatit kalimtar të verës si lojtar i lirë. Ai tregon edhe arsyet pse u vonua në gjetjen e klubit të ri.

“Nuk mund ta fshish të kaluarën, qoftë e keqe apo e mirë të jetë ajo. Për një futbollist është gjithmonë e rëndësishme të mbyllë një kapitull dhe të fillojë një tjetër. Vetëm atëherë mund të funksiononi dhe të jeni në nivelin tuaj më të lartë. Kjo është arsyeja pse u desh shumë kohë për të vendosur. Doja të mbyllja një skenë te Schalke, që sinqerisht dhemb shumë. Unë shkova atje në janar kur ata ishin të fundit në tabelë dhe e dija se do të ishte shumë e vështirë për të shpëtuar, por doja të jepja gjithçka për t’i ndihmuar ata të ishin në elitë”, ka thënë Mustafi për “levante-emv.com”. “Megjithatë, e vetmja gjë për të cilën jam në dijeni është se nuk më ka mbetur shumë në futbollin aktiv. Një karrierë futbolli nuk është e gjatë, por me 29 vjetët e mia dua ta përfundojë mirë. Për mua është shumë e rëndësishme, jo vetëm për shkak të asaj që ka ndodhur në të kaluarën, por sepse e di që nuk më kanë mbetur edhe njëzet vjet në futboll. Në atë që më ka mbetur, dua të jem më i miri dhe që njerëzit, në fund të karrierës sime, të kenë kujtime të mira për mua”.