Sport

Ronaldo beson se Portugalia mund të kualifikohet në Botëror nëpërmjet plejofit

Foto: AP
 

Cristiano Ronaldo dëshiron që Portugalia të rikthehet shpejt pas humbjes befasuese që e pengoi skuadrën e Fernando Santosit të sigurojë një vend në Kampionatin Botëror, që vitin e ardhshëm mbahet në Katar. Duke luajtur në shtëpi dhe duke pasur nevojë vetëm për një barazim për të arritur një vend në turneun në Katar, Portugalia pranoi gol në minutën e 90-të në humbjen 2-1 të së dielës mbrëma ndaj Serbisë dhe ra në pozitën e dytë në grup, që i garanton plejofin që do të mbahet vitin e ardhshëm. Një ditë pas humbjes nga Serbia, ka reaguar edhe kapiteni i Portugalisë, Ronaldo. Ai ka thënë se Portugalia do të kthehet fuqishëm dhe do ta sigurojë kualifikimin në botërorin “Katari 2022” nëpërmjet plejofit.

“Futbolli na ka treguar herë pas here se nganjëherë rrugët më të vështira janë ato që na çojnë në rezultatet më të dëshiruara”, shkroi Ronaldo në Instagram të hënën.