Sport

Ylli i Bayernit, Kimmich, në qendër të debatit për vaksinimin kundër COVID-it

Foto: AP
 

Ylli i skuadrës së Bayernit, Joshua Kimmich, papritmas e ka gjetur veten në qendër të një debati të ashpër në Gjermani mbi dobitë e vaksinimit kundër koronavirusit. 26-vjeçari Kimmich, i cilësuar si kapiteni i ardhshëm i Gjermanisë për cilësitë e tij drejtuese, konfirmoi gjatë fundjavës së shkuar se ai ende nuk e ka ndërmend të vaksinohet kundër COVID-19 për shkak të shqetësimeve të tij për “mungesën e studimeve afatgjata” në efektet e vaksinave.

Kimmich tha se ai ishte ende duke e konsideruar vaksinimin dhe shtoi se ka gjasa të vaksinohet, por nuk bëri të ditur se kur e ka ndërmend ta bëjë një gjë të tillë. Komentet e tij u mirëpritën nga partia e krahut të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD), e cila ka kundërshtuar vazhdimisht masat kundër koronavirusit, ndërsa ato çuan në shqetësim të madh tek ata që po përdorin vaksinat si një rrugë kthimi drejt normalitetit në një kohë kur shkalla e infeksionit po ngjitet sërish në Gjermani.