Sport

Disfata në “El Clasico” e lë Barçën “të humbur” në La Liga

Foto: AP
 

Barcelonë, 25 tetor – Shqetësimi më i madh ndoshta për Barcelonën në fund të një disfate tjetër në ndeshjen “El Clasico” në “Camp Nou” të dielën ishte se Real Madridi pothuajse nuk e festoi fare triumfin. Kjo ishte një fitore që e dërgoi Madridin në pesë pikë më shumë se Barcelona, një hendek i madh edhe në këtë fazë të hershme të një sezoni në La Liga që ka edhe 29 ndeshje deri në fund. Ishte fitorja e katërt rresht e Realit në “El Clasico”, hera e parë që ka ndodhur në 56 vjet, që e la Barcelonën në pozitën e nëntë në tabelë me vetëm 15 pikë të mbledhura pas nëntë ndeshjeve të zhvilluara deri më tani. Kishte gjëra për të admiruar në paraqitjen e Barcelonës ndaj Realit. E kishte më shumë topin në posedim, më shumë gjuajtje në portë dhe mund të kishte arritur një barazim nëse Sergino Dest do të ishte treguar më i saktë në tentimin e tij me kokë. Sigurisht futbollistët nuk mund të fajësohen për përpjekjet apo ambiciet që i patën në “El Clasico”, ndeshje në të cilën Barça u paraqit me një ekip që i kishte katër lojtarë të moshës 20-vjeç e poshtë. Mesfushori Gavi ishte më i riu. Me 17 vjeç ai ishte titullari më i ri i Barcelonës në këtë ndeshje në tetë dekadat e fundit.

“Ne e kishim dominimin e topit, por nuk arritëm të krijonim raste të pastra shënimi. Më vjen shumë keq për humbjen, sidomos për lojtarët e rinj të ekipit tonë, të cilët u përpoqën maksimalisht”, është shprehur mesfushori i Barcelonës, Sergio Busquets.