Sport

Fitore e thellë dhe atmosferë festive si “përgjigje” për fyerjet ndaj shqiptarëve

 

Kishte ngjallur reagim sjellja e tifozëve të Borcit një javë më parë në Banjallukë. Fyerjet ndaj shqiptarëve nuk ishin ndalur gjatë tërë ndeshjes së Kupës Evropiane në hendboll. Tifozët serbë të skuadrës simbol të Banjallukës, qytetit më të madh të Republika Srpskas në Bosnjë-Hercgovinë, kishin bërë thirrje edhe për vrasjen e shqiptarëve.

Borci luante me kampionen e Kosovës, Besa Famgas. Lojtarët e Besës ruajtën qetësinë, luftuan maksimalisht në terren dhe u kthyen me një humbje të pranueshme, 28:25. Ai rezultat jepte shpresë për ndeshjen e kthimit që luhej në Pejë.