Sport

Kloppi paralajmëron Newcastlen se paraja nuk e blen suksesin

Foto: AP
 

Londër, 15 tetor – Trajneri i Liverpoolit, Juergen Klopp, ka paralajmëruar Newcastle Unitedin se paratë nuk e blejnë suksesin, pasi klubi anglez ka filluar të ëndërrojë që të bashkohet me elitën e futbollit evropian pas futjes në pronësi të një konsorciumi nga Arabia Saudite. Newcastle që po ka vështirësi, është tema kryesore në Premier League pasi u shit për 305 milionë euro, ndërsa pronarët e rinj po përgatiten për të filluar mbretërimin e tyre kundër Tottenhamit të dielën. Newcastle shpreson të imitojë suksesin e qëndrueshëm të kampionit në fuqi të Anglisë, Manchester Cityt, klub që mbështetet nga Abu Dhabi. Klopp pret që Newcastle t’i përmbushë ambiciet që i ka si ekip pas ardhjes së pronarit të pasur, por ai sugjeroi se mund të jetë një rrugë shkëmbore drejt majës së futbollit të Evropës, sepse vetëm paraja nuk mund të garantojë sukses.

“Blerja e Newcastlet? Çfarë do të thotë kjo për futbollin? Disa muaj ne kishim një problem me klubet që ndërtonin një Superligë evropiane, dhe me të drejtë. Por kjo po ndërton një super ekip, vende të garantuara në Ligën e Kampionëve në pak vite”, tha Klopp. “Tifozët e Newcastlet do ta duan atë, por paratë nuk e blejnë suksesin. Ata kanë para për të bërë gabime, por ata do të jenë aty ku duan”.