Sport

Rruga e Khalidit nga Prishtina te Sheriffi i Championsit

Kur ishte transferuar nga Gana në futbollin e Kosovës, Basit Khalid kishte thënë se synim e ka daljen në një ekip më të madh të Evropës dhe të luajë në Ligën e Kampionëve.

 

Kur ishte transferuar nga Gana në futbollin e Kosovës, Basit Khalid kishte thënë se synim e ka daljen në një ekip më të madh të Evropës dhe të luajë në Ligën e Kampionëve.

Gjashtë vjet më vonë Khalid e ka realizuar ëndrrën e tij pasi është pjesë e një skuadre që po merr pjesë këtë edicion në Champions. Mirëpo ai ende nuk ka luajtur asnjë ndeshje për Sheriff Tiraspolin në fazën e grupeve të garës më elitare të Evropës. Sheriffi këtë edicion për herë të parë po paraqitet në Ligën e Kampionëve dhe pas dy ndeshjeve të para në fazën e grupeve ka regjistruar dy fitore. Është lider i Grupit D me gjashtë pikë të mbledhura pas fitoreve ndaj Shakhtarit (2:0) në shtëpi dhe Real Madridit (2:1) në “Santiago Bernabeu”. Pjesë e këtij grupi është edhe Interi dhe sulmuesi Khalid po shpreson që Sheriffi të avancojë në fazën e nokautit. Ai nuk ka të drejtën të paraqitet në fazën e grupeve për shkak se iu bashkua Sheriffit para dy javësh. Megjithatë, nëse Sheriffi avancon nga faza e grupeve, atëherë Khalid do të mund të luajë në Ligën e Kampionëve.