Sport

Flaka Loxha e pesta në Zagreb, për medalje humb nga nënkampionia evropiane

 

Xhudistja Flaka Loxha ka mbetur pa medalje në garën Grand Prix që të premten filloi në Zagreb. Loxha garoi në kategorinë deri 57 kilogramë, ndërsa arriti te lufta për medalje të bronztë. Në një luftë të fortë, xhudistja pejane pësoi nga sllovenia Kaja Kajzer. Kajzer këtë vit ishte nënkampione evropiane, ndërsa u rendit e pesta në Olimpiadë.

Në fakt gjatë luftës, Flaka dominoi ndaj saj dhe provoi disa herë hedhjen. Lufta shkoi në kohën shtesë dhe sllovenia shfrytëzoi një moment pakujdesie të xhudistes kosovare.