Sport

Pas humbjes nga Celta, Mustafi premton stabilitet në mbrojtjen e Levantes

 

Aventura e qendërmbrojtësit shqiptar, Shkodran Mustafi, nuk ka filluar në mënyrën më të mirë në La Liga te skuadra e Levantes. Në ndeshjen e parë të Mustafit si titullar, Levante ka pësuar humbje në shtëpi nga Celta Vigo, me rezultatin 2:0 të martën mbrëma. Mustafi luajti gjatë tërë ndeshjes ndaj Celtas dhe të mërkurën pranoi se gabimet në mbrojtje i kushtuan me humbje Levantes në xhiron e gjashtë të kampionatit spanjoll. Për Mustafin kjo ishte paraqitja e dytë te Levante pasi fundjavën e shkuar luajti për dhjetë minuta në barazimin 1:1 në udhëtim ndaj Elches. Deri më tani Mustafi ka në total 100 minuta lojë me fanellën e Levantes. Sipas tij, sistemi i lojës me pesë mbrojtës mund ta ndëshkojë Levanten herë pas here për shkak se janë larg zonës së rrezikshme të ekipit kundërshtar.

“Dy gabime në mbrojtje na kushtuan me humbje pasi Celta e kishte topin më shumë në posedim. Megjithatë, ne nuk iu lejuam shumë hapësirë dhe kjo është diçka pozitive për ndeshjet e tjera, por në këtë nivel të garave dy gabime të kushtojnë shumë”, ka thënë Mustafi të mërkurën për sajtin zyrtar të Levantes. “Mendoj se e kishim shumë vështirë të shkonim te porta e kundërshtarit për shkak të vendosjes sonë në fushë. Nuk ishim shumë të rrezikshëm, sepse përkundër që rikuperonim topa, në ishim shumë larg portës së Cetlas”.