Sport

Kosova e gatshme për fitore edhe ndaj Greqisë

 

Fitoren në udhëtim ndaj Gjeorgjisë, përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes, pret që ta konfirmojë me lojë të mirë në shtëpi kundër Greqisë. Challandes në konferencën për shtyp, të mbajtur të shtunën, ka insistuar se pret lojë të mirë dhe të fortë prej ekipit të tij edhe kundër Greqisë. “Dardanët”, të dielën prej orës 20:45 në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, përballen me Greqinë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror “Katari 2022”. Kjo ndeshje i takon Grupit B, kurse Kosova do të jetë maksimalisht e motivuar pas fitores që e arriti të enjten në udhëtim ndaj Gjeorgjisë (1:0). Ky triumf ka rritur motivin tek ekipi kosovar, i cili e zhvilloi stërvitjen e fundit të shtunën para ndeshjes me Greqinë. Challandes në stërvitjet e fundit nuk e ka pasur në dispozicion vetëm portierin Visar Bekaj, që ka rezultuar pozitiv me koronavirus dhe do të mungojë ndaj Greqisë. Ndërkohë, Elbasan Rashani është stërvitur i diferencuar dhe mund të mos paraqitet të dielën.

“Ndeshja me Greqinë është e rëndësishme për ta konfirmuar ndeshjen e mirë në Gjeorgji. Luajmë ndaj një ekipi me lojë e lojtarë të mirë. Duhet të tregojmë edhe një herë lojë të mirë e të fortë. Ndeshja e parë ishte e mirë. Ndeshja e dytë nuk duhet të jetë problem, nuk kemi shumë lojtarë me lëndime. Rigjenerimi shkoi shumë mirë. Ishte përgatitje e mirë për ndeshjen e dytë. Ndeshja e tretë do të jetë e vështirë. Duhet të kemi kujdes edhe nga kartonët. Lojtarët janë gati për duelin e së dielës”, tha ai. “Jam shumë i lumtur me ndeshjen në Gjeorgji. Jo vetëm për rezultatin. Fillimisht kemi bërë paraqitje të mirë, teknikisht, mentalisht. Ekipi ishte kolektiv. Pikët më të rëndësishme për të ardhmen. Na pret ndeshje e vështirë tani menjëherë kundër Greqisë. Ekipi ka luajtur me mentalitet të mirë, të bashkuar. Ishte mentalitet ndryshe edhe në taktikë e teknikë. Ishte më shumë se ndryshim mentaliteti në kokë. Ka qenë e rëndësishme se si kemi luajtur me topin, si jemi mbrojtur mirë. Rashani, Kastrati e Bytyqi patën lojë të mirë kundër Gjeorgjisë”.