5 perditesime
19:49

Kosova shënon fitoren e parë në kualifikimet për Botërorin 2022

Kosova ka shënuar fitoren e parë historike në kualifikimet për Botëror, duke mposhtur 1:0 në udhëtim Gjeorgjinë.

Autogoli i Davit Khocholava në minutën e 18-të ishte vendimtar në këtë takim, gol që u realizua pas krosimit të Valon Berishës. Fitorja ishte gjithashtu e para në Grupin B të kualifikuesve për Botërorin ''Katari 2022''. 

Kosova kishte disa rraste të rrezikshme me Lirim Kastratin, i cili dështoi dy herë ballë për ballë me portierin vendas.

Dardanëve madje iu anulua një gol nga VAR-i për pozicion jashtë loje, kur Vedat Muriqi realizoi në minutën e 84-të.

Me këtë fitore, Kosova ngjitet në vendin e tretë të Grupit B me tre pikë. Gjeorgjia mbetet në vendin e fundit me një pikë. Greqia është e katërta me dy pikë, ndërsa tabelës i prin Spanja me shtatë pikë, e ndjekur nga Suedia me gjashtë sosh.

Takimin e ardhshëm, Kosova e luan në ‘’Fadil Vokrri’’ më 5 shtator kundër Greqisë.

19:02

Nis pjesa e dytë

Ka nisur pjesë e dytë mes Gjeorgjisë dhe Kosovës.

Bernard Challandes ka vendosur t’i besojë 11-shes startuese, duke mos bërë asnjë zëvendësim gjatë pushimit mes pjesëve.

18:45

Kosova e mbyll në epërsi pjesën e parë

Kosova e ka mbyllur në epërsi prej 0:1 pjesën e parë në udhëtim te Gjeorgjia.

Në minutën e 18-të, Khocholava realizoi në portën e vet pas krosimit të Valon Berishës.

Vendasit pothuajse nuk rrezikuan asnjëherë portën e Arijanet Muriq në këtë 45 minutësh.

18:18

Kosova në epërsi ndaj Gjeorgjisë

Kosova ka shënuar golin e epërsisë përballë Gjeorgjisë.

Në minutën e 18-të, Khocholava realizoi në portën e vet pas krosimit të Valon Berishës. 

https://streamja.com/p6rGm

18:00

Nis ndeshja Gjeorgji – Kosovë

Ka nisur sfida për kualifikueset e Botërorit ‘’Katari 2022’’ ndërmjet Gjeorgjisë dhe Kosovës, e vlefshme për Grupin B.

Gjeorgjia pas tre ndeshjeve të zhvilluara ka një pikë, ndërsa Kosova nuk ka asnjë pikë në dy ndeshje të luajtura.

16:37

Formacioni zyrtar i Kosovës ndaj Gjeorgjisë

Kosova do të luajë sot në Batumi kundër Gjeorgjisë në kuadër të Grupit B të eliminatoreve për Botërorin 2022 në Katar.

Dardanët nuk kanë asnjë pikë nga dy ndeshjet e zhvilluara për kualifikimet e Botërorit, pasi u mposhtën nga Spanja e Suedia. Gjeorgjia ndërkohë ka një pikë pas tre ndeshjeve të zhvilluara, duke barazuar me Greqinë, teksa u mposht nga Spanja dhe Suedia.

Formacioni i Bernard Challandes është i njëjtë me atë çfarë ka raportuar KOHA mëngjesin e sotëm. 

Ndeshja fillon nga ora 18:00.

Formacionet e të dy ekipeve:

Image