Sport

Klubet angleze “njollosin” kualifikimet e Botërorit në Amerikën e Jugut

Foto: AP
 

Kualifikimet për Kampionatin Botëror “Katari 2022” në Amerikën e Jugut janë “njollosur” nga refuzimi i klubeve kryesore të Premier Leagues për të liruar lojtarët kryesorë për shkak të rregullave të karantinimit, ka thënë qendërmbrojtësi i Uruguait, Diego Godin.

Tashmë pa Luis Suarezin e dëmtuar, Uruguai në kualifikimet e këtij muaji do të jetë edhe pa sulmuesin tjetër, Edinson Cavanin, e Manchester Unitedit. Gjigantët e Premier Leagues së bashku me Manchester Cityn, Liverpoolin dhe Chelsean kanë refuzuar të lejojnë një mori lojtarësh të bashkohen me ekipet e tyre kombëtare, sepse ata do të luajnë ndeshje në vendet e listës së kuqe të Britanisë, që do të thotë se do të duhet të karantinohen për dhjetë ditë pas kthimit në Angli. Kjo do t'i detyrojë ata të humbasin dy ndeshje të ligës, si dhe një ndeshje të Ligës së Kampionëve.