Sport

Thaqi nuk është i befasuar me startin e mirë të Malishevës

 

Malisheva është lidere e Superligës së Kosovës në futboll pas vetëm dy xhirove të luajtura në sezonin 2021/2022. Ekipi që po garon për herë të parë në elitën e futbollit kosovar ka arritur një fitore dhe një barazim. Me katër pikë renditet në vendin e parë, por me pikë të njëjta me Ballkanin, Dritën dhe Gjilanin. Në ndeshjen e parë Malisheva barazoi 1:1 me kampionen në fuqi, Prishtinën, kurse në të dytën e mposhti Ulpianën në udhëtim me shifrat 3:1. Me fillimin e mbarë të Malishevës nuk është aspak i befasuar trajneri Arsim Thaqi. Pikërisht Thaqi e mori drejtimin e malishevasve në janar të këtij viti dhe e udhëhoqi ekipin drejt promovimit në Superligë. Ai ka thënë për KOHËN se me pak fat kanë mundur t’i kenë dy fitore në po aq ndeshje deri më tani. Thaqi konfirmoi se Malisheva e ka marrë me seriozitet të madh Superligën dhe kjo do të shihet në vazhdim të kampionatit.

“Për mua nuk është befasi starti i mirë me Malishevën, sepse kemi bërë një fazë mjaft të mirë të përgatitjeve para fillimit të edicionit të ri. Fillimin e kampionatit kuptohet që e vlerësoj shumë, sidomos ndeshjen me Prishtinën që realisht është dashur ta fitonim, por ky është futbolli. Ndeshja me Ulpianën ka qenë e rëndësishme, duke e ditur që në këtë vit jemi promovuar në Superligë, të dy skuadrat. Pikët e fituara i kemi vlerësuar shumë pasi kanë rëndësi për vazhdim të mbarë kampionatit. Kuptohet që Malisheva e ka shumë seriozisht. Forca e Malishevës do të shihet prej ndeshjes në ndeshje”, u shpreh Thaqi.