Sport

Shaqiri e Mustafi, dy shqiptarët e vetëm që kanë luajtur në katër nga “top 5” ligat evropiane

Xherdan Shaqiri dhe Shkodran Mustafi janë dy futbollistët më të suksesshëm shqiptarë. Ky i fundit me Gjermaninë fitoi Kupën e Botës në vitin 2014, ndërsa Shaqiri ka fituar dy trofe të Ligës së Kampionëve, garës më të madhe për klube në Evropë. Shaqiri e Mustafi janë edhe të vetmit shqiptarë që gjatë karrierës së tyre kanë luajtur në katër prej pesë ligave më të forta të futbollit evropian.

 

Xherdan Shaqiri dhe Shkodran Mustafi janë dy futbollistët më të suksesshëm shqiptarë. Ky i fundit me Gjermaninë fitoi Kupën e Botës në vitin 2014, ndërsa Shaqiri ka fituar dy trofe të Ligës së Kampionëve, garës më të madhe për klube në Evropë. Shaqiri e Mustafi janë edhe të vetmit shqiptarë që gjatë karrierës së tyre kanë luajtur në katër prej pesë ligave më të forta të futbollit evropian.

Shaqiri do ta ketë rastin të luajë edhe në elitën e futbollit të Francës pas paraqitjes në Gjermani, Itali dhe së fundi në Angli. Mesfushori Shaqiri të martën ka nisur punën te skuadra e Lyonit, ndërsa në Gjermani, Angli, Itali dhe Spanjë ka luajtur edhe Mustafi. Mbrojtësi Mustafi është ende pa klub pas largimit nga Schalke, që nuk siguroi mbetjen në Bundesligë. Ai mund të kthehet të luajë në Itali, meqë interesim për të ka shprehur Torino. Por nuk janë të vetmit shqiptarë që kanë bërë karrierë në disa prej ligave më të forta të futbollit. Në Angli, Itali, Gjermani ka luajtur edhe Valon Behrami, ndërsa Lorik Cana në Francë, Angli dhe së fundi në Itali. Valon Berisha i Kosovës ka luajtur në Gjermani, Itali përpara se t’i bashkohet Reimsit në Francë. Edhe Riza Durmishi ka luajtur në Spanjë, Itali e Francë, ndërsa Granit Xhaka në Gjermani te Borussia Moenchengladbachu dhe tani është pjesë e Arsenalit në Angli.