Sport

Karriera e Lionel Messit te Barcelona

 

Karriera e jashtëzakonshme e Lionel Messit te Barcelona, ka marrë fund të enjten pas 17 sezoneve te skuadra spanjolle. Barcelona nëpërmjet një komunikate, bëri të ditur se Messi nuk do të jetë më pjesë e klubit, përkundër që kishin arritur marrëveshja për kontratën e re. Megjithatë, pengesat financiare dhe strukturale nga rregulloret e reja të La Ligas, e kanë bërë të pamundur qëndrimin e Messit në “Camp Nou”. Messi iu bashkua Barcelonës si 13-vjeçar kurse është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në klub, me 672 gola në 778 paraqitje në të gjitha garat me ekipin e parë, për të cilin debutoi në vitin 2003. Ai ka fituar gjithçka që mund të fitohet me Barcelonën në nivel klubesh, përfshirë këtu dhjetë tituj kampioni në La Liga, shtatë Kupa të Spanjës e katër trofe të Ligës së Kampionëe. Messi, gjithashtu e ka fituar gjashtë herë edhe “Topin e Artë”.

Më poshtë, po paraqesim disa prej datave më të rëndësishme të Messit: