Sport

Konfirmohen pesë normat e xhudistëve kosovarë për Tokio 2020

Distria Krasniqi
 

Të martën është konfirmuar rritja e jashtëzakonshme e ekipit kosovar të xhudos në vitet e fundit. Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka publikuar listën e xhudistëve të kualifikuar për Lojërat Olimpike “Tokio 2020” dhe pjesë e saj janë plot pesë xhudistë nga Kosova.

Në “Londra 2012”, me normë kishte garuar Majlinda Kelmendi. Në “Rio 2016” me normë shkuan Majlinda dhe Nora Gjakova. Majlinda fitoi të artën ndërsa Nora për shkak të lëndimit u eliminua herët.