Sport

Southgate e sheh gjysmëfinalen në “Euro 2020” si barometër të suksesit

 

Pasi arriti në dy gjysmëfinale gjatë mandatit të tij si përzgjedhës i Përfaqësueses së Anglisë, Gareth Southgate, thotë se ai dhe ekipi do të kenë dështuar nëse nuk kualifikohen në mesin e katër më të mirëve në “Euro 2020”. Ekipi i Southgatet sfidoi të gjithë për të arritur në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror “Rusia 2018”, gjë të cilën trajneri anglez po e synon edhe në Evropianin, i cili nis më 11 qershor. Në “Euro 2020”, Anglia është në grup me Kroacinë, e cila i pati eliminuar në gjysmëfinale të Botërorit “Rusia 2018”, pastaj me Çekinë dhe Skocinë. Megjithatë, Anglia do të ketë përparësi ndaj kundërshtarëve tjerë të grupit D, pasi të gjitha ndeshjet e kësaj faze do të zhvillohen në stadiumin “Wembley” në Londër.

“Po, mund të quhet ashtu”, tha Southgate, kur u pyet nëse do të ishte dështim për Anglinë në rast se nuk arrin deri në gjysmëfinale të Evropianit. “Unë mendoj se ne duhet të jemi realistë për synimet tona. A jemi gati të fitojmë? Epo, kemi qenë në dy gjysmëfinale, kështu që hapi tjetër është të përpiqemi të shkojmë më tej”.