Sport

Driton Kuka, krijuesi i kampionëve nga Kosova

Foto: KOHA
 

Në Lojërat Olimpike të Tokios 2021, Kosova do jetë pjesëmarrëse me pesë xhudistë. Të pestit janë në dhjetëshen e parë të kategorisë së tyre përkatëse dhe kanë potencialin për të qenë kampionë. Në dhjetor të 2014-s, Komiteti Olimpik i Kosovës u njoh nga IOC. Kosova ishte e gatshme t’i kërkonte medaljet e saj olimpike në xhudo. Kjo ndodhi me të artën, Majlinda Kelmendin.

Judoinside ka intervistuar trajnerin e xhudistëve nga Kosova, Driton Kuka. Ky i fundit ka thënë se ekipi i tij është plotësisht i përkushtuar ndaj xhudos, dhe se po përpiqen për të sjellë rezultate.