Sport

Skuadra amatore Rumilly-Vallieres ëndërron suksesin në Kupën e Francës

 

Nuk është saktësisht një emër që e kanë pritur shumica, por ekipi i vogël Rumilly-Vallieres e ka vendosur veten në hartën e futbollit francez me një “vrapim” të jashtëzakonshëm në Kupën e Francës, që e ka dërguar deri në gjysmëfinale.

Në gjysmëfinale ekipi amator do të përballet me emrin e fuqishëm të futbollit në Francë, Monaco. Muajin e kaluar, në ditën kur planet për një Superligë Evropiane të shkëputur që përfshinte disa nga klubet më të mëdha të kontinentit po shkatërroheshin, Rumilly-Vallieres ua bëri të gjithëve me dije se edhe ekipet e vogla mund të maten me të mëdhatë dhe të kenë sukses. Atë ditë Rumilly-Vallieres e eliminoi Toulousen, ekip që bën gara në Ligue 2, në çerekfinalen e Kupës së Francës. Tani, të enjten, skuadra amatore përballet me një skuadër që po lufton për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.