Sport

“Luftë” e madhe dhe e paqartë për mbijetesë në Superligë

 

Përderisa gara për titull të kampionit në Superligën e Kosovës në futboll pothuajse është qartësuar, luftë e madhe po zhvillohet për mbijetesë në elitë, kur kanë mbetur edhe dy xhiro deri në përfundim të kampionatit. Pesë skuadra po kërkojnë t’i ikin sidomos pozitës së nëntë, e cila në fund të kampionatit dërgon në Ligën e Parë. Deri tani vetëm Besa, që renditet e dhjeta (e fundit), është larguar matematikisht nga Superliga.

Arbëria, Feronikeli, Trepça ’89, Drenica dhe Llapi janë duke garuar për të siguruar qëndrimin në Superligë. Pozita e tetë dërgon në barazh ku luhet një ndeshje përcaktuese me fituesin e barazhit të Ligës së Parë, kurse vendi i shtatë e sipër sigurojnë qëndrimin në elitën e futbollit kosovar edhe për edicionin 2021/2022.