1 perditesime
Sport

Porto refuzon ftesën për pjesëmarrje në Superligën Evropiane

Porto refuzon ftesën për pjesëmarrje në Superligën Evropiane
FOTO: AP
14:21

Porto refuzon ftesën për pjesëmarrje në Superligën Evropiane

Presidenti i skuadrës së Portos, Pinto da Costa ka konfirmuar se ka refuzuar ftesën për pjesëmarrje në Superligën Evropiane.

Da Costa ka thënë se ekipi i tij “nuk mund të marrë pjesë në asgjë që është kundër parimeve dhe rregullave të BE-s dhe UEFA-s”. Raportet e mëhershme pretenduan se Porto mund të jetë një nga tre Klubet Themeluese shtesë të cilat ende nuk do të bëhen publike.

“Kishte kontakte joformale nga disa klube, por ne nuk i kemi kushtuar shumë vëmendje për dy arsye. E para është që Bashkimi Evropian nuk lejon një qark të mbyllur të ngjarjeve si në NBA, për shembull. Ndërsa Federata Portugeze e Futbollit është kundër kësaj, dhe si pjesë e UEFA-s, ne nuk mund të marrim pjesë në asgjë që është kundër parimeve dhe rregullave të Bashkimit Evropian dhe UEFA”, është shprehur Da Costa. “Nëse kjo shkon përpara, diçka për të cilën kam shumë dyshime, UEFA nuk do të mbarojë dhe është e sigurt që ata do të vazhdojnë të kenë prova. Duhet të pranohet që ngjarjet e organizuara nga UEFA janë ngjarjet zyrtare. Ne nuk shqetësohemi pasi ne jemi në Champions League dhe shpresojmë të vazhdojmë të jemi për shumë vite”.

Porto bëhet ekipi dytë që ka refuzuar zyrtarisht pjesëmarrjen në Superligën e Evropës pas Borussia Dortmundit.

11:55

Dortmundi nuk i bashkohet Superligës Evropiane

Borussia Dortmundi është një nga klubet që ka refuzuar të formojë Superligën Evropiane.

Kështu ka bërë të ditur shefi ekzekutiv i këtij klubi, Hans-Joachim Wazke.

“Klubet dëshirojnë të zbatojnë reformën e planifikuar të UEFA-s në Ligën e Kampionëve. Planet për të formuar një Superligë janë refuzuar ", ka thënë shkurt për mediumet gjermane Watzke.