Sport

Wang Shuang, nga kulmi në Wuhan deri te shpëtimtarja e futbollit në Kinë

 

Wang Shuang ishte e mbyllur dhe godiste topin në çati gjatë karantinimit në epiqendrën e koronavirusit në Wuhan, kur Përfaqësuesja e Kinës (femrat) në futboll i filloi kualifikimet për Lojërat Olimpike para 14 muajve. Por mesfushorja u vlerësua si shpëtimtare e futbollit kinez pasi shënoi golin e fitores në kohën shtesë për t’ia siguruar Kinës kualifikimin në Lojërat Olimpike, që mbahen këtë verë në Tokio.

Wangu shënoi golin në fitoren me rezultatin e përgjithshëm kundër Koresë së Jugut 4:3. Në fakt, Wangu shënoi edhe nga penalltia në ndeshjen e parë për ta ngritur reputacionin e saj si fytyra e futbollit të femrave në Kinë. Trajneri i ekipit kundërshtar, e quajti Wangun si “lojtare të klasit botëror”. Më shumë se kaq, ishte një nxitje e nevojshme shumë në një kohë kur reputacioni i futbollit i Kinës ka marrë një goditje të madhe me rënien financiare të kampionit të Superligës së Kinës në konkurrencën e meshkujve, Jiangsu FC.