Sport

Jamal Musiala, supertalenti i radhës te Bayerni

Jamal Musiala, supertalenti i radhës te Bayerni
FOTO: AP
 

“E pabesueshme”, është fjala që një nga ish-trajnerët e Jamal Musialas e përdor vazhdimisht për të përshkruar 18-vjeçarin i cili po zhvillohet me shpejtësi në një nga futbollistët më të talentuar të Evropës.

Mesfushori me tipare sulmuese aktualisht po lulëzon në sezonin e tij të parë, duke shënuar pesë gola në 29 paraqitje për Bayern Munichun dhe duke bërë debutimin e tij për Përfaqësuesen A të Gjermanisë në muajin mars. Me vetëm 17 vjet ai u bë golashënuesi më i ri i Bayernit ndonjëherë në Ligën e Kampionëve, në fillim të këtij sezoni, dhe duket shumë i qetë duke luajtur së bashku me lojtarët e klasit botëror si Robert Lewandowski dhe Thomas Mueller. Të shtunën e shkuar, Musiala shënoi gol të mrekullueshëm në barazimin e ekipit të tij, 1:1, me Union Berlinin, për të konfirmuar efikasitetin e lartë. Me gjithë futjen në librat e rekordeve që nga bashkimi me Bayernin në vitin 2019, rritja e madhe e Musialas ndodhi në Angli.