Sport

Konfirmohet ndikimi i madh i futbollistëve shqiptarë te Zvicra

 

Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka nuk u shënuan në listën e realizatorëve, por edhe një herë dëshmuan rëndësinë e madhe që kanë për përfaqësuesen A të Zvicrës në futboll. Zvicra të enjten mbrëma e mposhti 3:1 Bullgarinë në Sofje, për të nisur me sukses eliminatoret për botërorin “Katari 2022”. Dy yj më të mëdhenj shqiptarë të futbollit, Shaqiri e Xhaka, startuan te helvetikët.

Shaqiri përgatiti dy gola, ndërsa Xhaka udhëhoqi mesfushën e Zvicrës. Ai udhëhoqi skuadrën në fushë edhe në cilësinë e kapitenit. Zvicra nisi furishëm ndeshjen. Realizoi për 1:0 qe në minutën e shtatë. Në minutën e dhjetë Shaqiri asistoi për Haris Seferoviqin, që realizoi për 2:0. Ndërkohë në minutën e 13-të, Xherdan Shaqiri e kreu thuajse tërë punën, por goli iu numërua Stevan Zuberit. Shaqiri goditi nga “këndi i vdekur”, thuajse nga vija fundore. Dhe kur topi, që befasoi portierin, po kalonte vijën e portës, u shty në rrjetë nga Zuber. Shaqiri festoi për gol të shënuar, por iu numërua vetëm asistim. Në minutën e 47-të rezultatin përfundimtar, 3:1 në të mirë të Zvicrës, e vendosi Kiril Despodov.