1 perditesime
15:55

Istogu eliminon A&N-në, kalon në gjysmëfinale të Kupës

Istogu është skuadra e fundit që e ka siguruar kualifikimin në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës në futboll.

Istogu triumfoi ndaj ekipit të A&N-së pas ekzekutimit të penalltive me rezultat 7:6.

Koha e rregullt u mbyll 1:1, kurse vazhdimet dy herë nga 15 minuta nuk sollën gola dhe fituesi u përcaktua pas penalltive, ku më të saktë ishin vendasit. Për Istogun shënuan, Qëndrim Jahaj, Fatmir Rexhaj, Ragip Mazrekaj, Egzon Kurteshi, Dardan Bajraktari, Granit Ademaj dhe Maurous Stefan. Kurse dështuan, Erion Çeta dhe Florent Rexhaj.

Të dyja penalltitë i priti portieri Kadri Birja, Te A&N realizuan Albutrint Morina, Hasan Hyseni, Valdo Zeqaj, Lorik Rudi, Stefan Kocev, Djellor Dragusha. Kurse nuk shënuan, Durim Gashi që gjuajti jashtë, Vilson Lila, goditjen e të cilit e ndali portieri Valmir Hajrizi si dhe i fundit që goditi ishte kapiteni Altin Sylejamni, që gjuajti jashtë. Përveç Istogu, në gjysmëfinale janë kualifikuar edhe Prishtina, Llapit dhe Dukagjini.

14:55

Llapi kalon në gjysmëfinale, Istogu e A&N në vazhdime

Skuadra e Llapit është kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës në futboll. Ekipi i trajnerit Tahir Batatina, e ka eliminuar Trepçën ’89 në çerekfinalen e luajtur në stadiumin “Riza Lushta” të Mitrovicës.

Ndeshja e luajtur të enjten, ka përfunduar me rezultatin 2:1 në të mirë të skuadrës së Llapit. Ahmed Januzi (8’) dhe Valmir Veliu (51’) shënuan golat për Llapin derisa Mohamad Darwish (73’) realizoi për skuadrën e Trepçës ’89. Llapi bëhet skuadra e tretë që kalon në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës pas Prishtinës dhe Dukagjinit. Ndërkohë, ndeshja tjetër çerekfinale që po luhet në stadiumin “Demush Mavraj” ndërmjet Istogut dhe ekipit A&N nga Prizreni ka shkuar në vazhdime pasi koha e rregullt është mbyllur me rezultatin 1:1. Egzon Kurteshi (72’) ka kaluar në epërsi Istogun derisa A&N ka barazuar shifrat në minutën e 90-të.