Sport

Te Kosova, të bindur se Challandesi ftoi më të mirët

Foto: Driton Paqarada/KOHA

Më 24 shtator të vitit të kaluar, Atdhe Nuhiu shënoi gol për skuadrën APOEL Nicosia, që garon në elitën e futbollit të Qipros. Goli i shënuar në kuadër të kualifikimeve të Ligës së Evropës është edhe i vetmi për sulmuesin shtatlartë.

 

Më 24 shtator të vitit të kaluar, Atdhe Nuhiu shënoi gol për skuadrën APOEL Nicosia, që garon në elitën e futbollit të Qipros. Goli i shënuar në kuadër të kualifikimeve të Ligës së Evropës është edhe i vetmi për sulmuesin shtatlartë.

Efikasiteti i mungon edhe te Kosova. Golin e fundit e ka shënuar më 14 nëntor të vitit 2019, në humbjen kundër Çekisë, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian të këtij viti. Por, Nuhiu është ftuar rregullisht te Kosova, ndërsa është përfshirë edhe për ndeshjet e këtij muaji që “Dardanët” do t’i luajnë kundër Lituanisë, Suedisë dhe Spanjës. Me këto dy të fundit, Kosova do të përballet në kualifikimet për Botërorin “Katari 2022”, ndërsa me Lituaninë do të luajë miqësore. Megjithatë, Nuhiu që ka humbur edhe vendin e titullarit kohë më parë te skuadra nga Qipro, nuk është lojtari i vetëm i ftuar prej 27 lojtarëve nga përzgjedhësi i “Dardanëve”, Bernard Challandes, për ndeshjet e 24, 28 dhe 31 marsit, që nuk po luan apo ka minutazhë të vogël. Por, te Kosova kanë bindjen se përzgjedhësi Bernard Challandes ka ftuar më të mirët që ka në dispozicion.