Sport

Paviqi beson se Vëllaznimi mund të mbetet në Superligë

Paviqi beson se Vëllaznimi mund të mbetet në Superligë
Foto: Driton Paqarada/KOHA

Fitorja ndaj Sigal Prishtinës e ka bindur trajnerin nga Kroacia, Branimir Paviq, që Vëllaznimi ka ekip për të mbetur në elitën e basketbollit kosovar edhe sezonin e ardhshëm. Skuadra nga Gjakova, në ndeshjen e parë të xhiros së 20-të të Superligës së Kosovës në basketboll ka shkaktuar befasi duke e mposhtur Prishtinën në shtëpi.

 

Fitorja ndaj Sigal Prishtinës e ka bindur trajnerin nga Kroacia, Branimir Paviq, që Vëllaznimi ka ekip për të mbetur në elitën e basketbollit kosovar edhe sezonin e ardhshëm. Skuadra nga Gjakova, në ndeshjen e parë të xhiros së 20-të të Superligës së Kosovës në basketboll ka shkaktuar befasi duke e mposhtur Prishtinën në shtëpi.

Ndeshja e luajtur të mërkurën në Prishtinë është mbyllur me rezultatin 86:74 në të mirë të Vëllaznimit, ekip që me këtë triumf i dha fund serisë prej nëntë humbjeve rresht në kampionat. E humbja nga Vëllaznimi nuk ka kaluar pa pasoja te Prishtina pasi menjëherë pas ndeshjes trajneri Dragan Radoviq ka ofruar dorëheqjen e tij, të cilën ia ka aprovuar kryesia e klubit. Në fakt, disfata nga Vëllaznimi ishte e papritur për Prishtinën që në fillim të këtij muaji triumfoi në Kupën e Kosovës. Për Prishtinën, ky ishte trofeu i dytë këtë edicion pas atij të Superkupës që e fitoi para fillimit të sezonit në muajin tetor të vitit të shkuar. Me gjithë fitoren, Vëllaznimi ka mbetur në pozitën e fundit në tabelë me 25 pikë të mbledhura dhe trajneri Paviq beson se ky sukses ndaj Prishtinës do të jetë motiv shtesë për ekipin e tij që në ndeshjet e tjera të ngjitet gradualisht në renditje dhe të sigurojë pjesëmarrjen në elitë edhe për sezonin e ardhshëm. Deri në fund të pjesës së rregullt kanë mbetur edhe tetë ndeshje të pazhvilluara, që për Vëllaznimin janë jetike. Ekipi që përfundon i fundit në tabelë bie nga Superliga derisa i parafundit do të luajë në plejaut. Vëllaznimi këtë edicion është rikthyer në elitë pas gati tre vjetëve në një kategori më poshtë.