Sport

Klubet e Rusisë dhe Ukrainës “njohin” Kosovën në Antalia

Klubet e Rusisë dhe Ukrainës “njohin” Kosovën në Antalia

Prishtinës, 27 janar – Prej dhjetë skuadrave të Superligës së Kosovës në futboll, pesë po e kryejnë fazën e fundit përgatitore në Antalia të Turqisë. Drita, Ballkani, Prishtina, Arbëria e Llapi janë ekipet të cilat krahas përgatitjeve, i kanë luajtur edhe disa ndeshje miqësore.

 

Prishtinës, 27 janar – Prej dhjetë skuadrave të Superligës së Kosovës në futboll, pesë po e kryejnë fazën e fundit përgatitore në Antalia të Turqisë. Drita, Ballkani, Prishtina, Arbëria e Llapi janë ekipet të cilat krahas përgatitjeve, i kanë luajtur edhe disa ndeshje miqësore.

Përballja e ekipeve kosovare në qytetin bregdetar turk ka qenë kryesisht me skuadrat nga Rusia e Ukraina, dy vende këto që nuk e kanë njohur pavarësinë e shtetit të Kosovës. Në veçanti, Rusia ka qenë ndër shtetet që ka paraqitur vazhdimisht pengesa për sportistët, ekipet dhe përfaqësuesen e Kosovës në konkurrencën e femrave. Federata e Futbollit e Rusisë nuk pranoi ta priste Kosovën në vendin e saj e as nuk udhëtoi drejt Prishtinës, duke preferuar që ndeshjet të luhen në terren neutral vitin e kaluar. Kosova luajti si vendase në Gjermani, kurse Rusia zgjodhi Turqinë për dy takimet që i fitoi në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian. Probleme kishte edhe në miqësore vitin e kaluar. Skuadra e Gjilanit e kishte mposhtur Yeniseyn nga Rusia 1:0. Ndeshja ishte transmetuar në kanalin “Youtube” dhe ekipi kosovar ishte paraqitur si ekip nga Serbia, ndërkohë në marrëveshje ishte shkruar si duel mes ekipeve nga Kosova e Rusia. Reagimi i Gjilanit kishte bërë që të përmirësohej “gabimi”.