Sport

Kosova nis bisedimet për miqësore me San Marinon, Lituaninë dhe Lihtenshtajnin

Kosova nis bisedimet për miqësore me San Marinon, Lituaninë dhe Lihtenshtajnin
Foto: Driton Paqarada/KOHA
 

Prishtinë, 27 janar – Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka nisur bisedimet për ndeshje miqësore me San Marinon, Lituaninë dhe Lihtenshtajnin. Kështu ka thënë një zyrtar i lartë i FFK-së të mërkurën për KOHËN në kushte anonimiteti. Ndërkohë kryetari i FFK-së, Agim Ademi, për KOHËN as nuk e ka mohuar e as pohuar një gjë të tillë. Ai ka thënë se përfaqësuesja e Kosovës më 25 mars do të luajë miqësore me një kundërshtar më poshtë të ranguar se “Dardanët” në ranglistën e FIFA-s. Kosova është në vendin e 117, Lituania është e 129-ta në këtë ranglistë. Lihtenshtajni i 181-ti, ndërsa San Marino i fundit (210).

“UEFA është organizatore e këtyre ndeshjeve miqësore, ndërsa ajo që mund të konfirmoj është se kanë nisur bisedimet për miqësore me San Marinon, Lituaninë dhe Lihtenshtajnin. Ka edhe përfaqësuese të tjera potenciale, por kundërshtari i Kosovës do të jetë një prej këtyre tri përfaqësueseve. Është kërkesë e përzgjedhësit Bernard Challandes që të luajmë miqësore me një kundërshtar më të dobët në letër. Jemi në proces të bisedimeve dhe shumë shpejt do të vendosim. Do të shohim si janë mundësitë, pra a do të luhet në Kosovë apo në ndonjë shtet tjetër”, i ka thënë KOHËS një zyrtar i FFK-së.