Sport

Golashënuesi më i mirë i Botërorit U-17 po luan në Rumani dhe po punon që të kthehet në nivelin e lartë

Golashënuesi më i mirë i Botërorit U-17 po luan në Rumani dhe po punon që të kthehet në nivelin e lartë
 

Prishtinë, 21 janar – Ishte e gjatë lista e skuadrave që kishin shprehur interesim për Valmir Berishën në javët e fundit të vitit 2013. Berisha, një sulmues i ri nga Suedia, kishte shkëlqyer në Botërorin U-17, të mbajtur prej 17 tetorit deri më 8 nëntor të vitit 2013 në Emiratet e Bashkuara Arabe. Për Suedinë, që kishte përfunduar e treta, kishte realizuar plot shtatë gola. Ishte shpallur golashënuesi më i mirë i Botërorit. Kosovari Berisha ishte pjesë e Halmstadit dhe largimi i tij ishte i pashmangshëm. Atij i parashikohej karrierë e ndritur, në nivelet më të larta të futbollit.

Shtatë vjet më vonë, Valmir Berisha po luan për Chindia Targovishte në kampionatin e Rumanisë. Nuk është se po shquhet me paraqitje apo me numrin e golave. Fundjavën e kaluar ishte një moment i ndritur i tij – shënoi golin e vetëm për Chindia Targovishte në fitoren 1:0 ndaj Dinamo Bukureshtit, skuadrës së njohur rumune. Ai kishte shënuar edhe më 4 tetor ndaj Botosanit. Në 12 ndeshje të këtij edicioni të kampionatit rumun ka realizuar dy gola.