Sport

Gjigantit nga Kongo i lajmërohet O’Neali, më në fund mësohet pesha e tij

Gjigantit nga Kongo i lajmërohet O’Neali, më në fund mësohet pesha e tij
 

Përfaqësuesja e Kongos në hendboll udhëtoi për në Botërorin në Egjipt pa gjasa të mëdha për ta kaluar grupin. Por, një lojtar i Kongos në dy xhirot e para të Botërorit është shndërruar në yll të madh.

Bëhet fjalë për pivotin masiv, Gauthier Mvumbi Thierry, që u bë shumë i ndjekur për shkak të peshës së tij. Ai në ndeshjen e parë ndaj Argjentinës realizoi katër gola në 11 minuta lojë. Nuk kishte asnjë huqje. Edhe ndaj Danimarkës, të dielën mbrëma, Mvumbi shënoi katër gola. Dhe sërish është shkruar shumë për të.