Sport

Numri një i Kosovës e ka nisur karrierën si sulmuese

Numri një i Kosovës e ka nisur karrierën si sulmuese
 

Prishtinë, 13 janar – Florentina Kolgeci nuk mban mend se sa gola ka shënuar për dy vjet sa luajti si sulmuese në klubin e futbollit të femrave “13 Qershori” të Suharekës. Por, se ka shënuar gola, nuk e vë në diskutim. Tani, ajo ka një rol krejtësisht tjetër. Puna e saj në fushë është t’i ndalë gjuajtjet e sulmueseve kundërshtare drejt portës, pasi është portiere. Kolgeci, së fundi ka qenë numri një i Kosovës në pesë ndeshjet e fundit kualifikuese për kampionatin evropian “Euro 2022”.

“Isha e gjatë dhe trajneri mendonte se mund të isha një sulmuese e mirë, mirëpo atëherë kishte mungesë edhe të portiereve në ekip. Atë që e kishim ishte në fakultet dhe nuk mund të vinte në çdo ndeshje, kështu që trajneri vendosi të më provonte si portiere për shkak të gjatësisë. E pa që kisha disa elemente të mira dhe vendosi të më lë si portiere”, tregon Kolgeci fillimin e karrierës së saj.