Sport

Tri ngjarjet më të mëdha për xhudistët kosovarë gjatë këtij viti

 

Si asnjëherë më parë xhudistët e Kosovës mund të fitojnë tri medalje nga kampionatet më të mëdha brenda një viti.

Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka publikuar kalendarin e garave për këtë vit, ndërsa pjesë e tij është Evropiani, Botërori dhe turneu i xhudos në Lojërat Olimpike. Kështu Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi, Loriana Kuka e Akil Gjakova do të kenë mundësinë që gjatë një viti kalendarik të luftojnë për tri medaljet më të vlefshme.