Sport

Dy ndeshjet e mbetura përcaktojnë kampionin vjeshtor

Dy ndeshjet e mbetura përcaktojnë kampionin vjeshtor
 

Te Ballkani janë të vendosur për ta kthyer pozitën e parë në Superligën e Kosovës në futboll, të cilën e kanë humbur në javët e fundit nga Drita. E për ta bërë këtë, Ballkani duhet të triumfojë ndaj Gjilanit dhe të shpresojë që Drita të mos marrë pikët e plota ndaj Prishtinës. Të dyja këto ndeshje janë të mbetura dhe të fundit për këtë vit në elitën e futbollit kosovar.

Megjithatë, Drita është e vendosur për të mos zbritur nga pozita e parë dhe ka paralajmëruar se ndaj Prishtinës synim e ka fitoren. Ballkani luan të shtunën në Suharekë kundër Gjilanit derisa Drita, një ditë më vonë do të përballet me Prishtinën në stadiumin “Fadil Vokrri”. Aktualisht, Ballkani zë vendin e dytë në tabelë me 38 pikë, dy më pak se Drita që është lidere dhe nëse realizohet skenari në të cilin po shpreson ekipi nga Suhareka, atëherë ai do të jetë kampion vjeshtor. Ballkanit medoemos i duhet fitorja me Gjilanin dhe të presë që Drita të pësojë apo të barazojë me Prishtinën. Ballkani në të dyja rastet do të kthehet në krye të tabelës, edhe nëse mbetet me pikë të barabarta me Dritën për shkak të goldallimit më të mirë. Mbrojtësi i krahut të djathtë, Armend Thaqi, është i bindur se Ballkani do të triumfojë në ndeshjen e mbetur të xhiros së 12-të. Dueli i parë mes këtyre dy ekipeve, i luajtur në Gjilan, është mbyllur pa gola. Mbi të gjitha, te Ballkani duan të harrojnë sa më shpejt humbjen e fundit nga Prishtina dhe ta mbyllin këtë vit me fitore ndaj Gjilanit, njërit prej rivalëve për titullin e kampionit. Ndeshja mes Ballkanit e Gjilanit do të nisë në orën 12:30.