Sport

Berisha dhe Rrahmani, kapitenët e dy shteteve shqiptare nga e njëjta lagje

Berisha dhe Rrahmani, kapitenët e dy shteteve shqiptare nga e njëjta lagje
 

Janë rritur në Lagjen e Spitalit në Prishtinë dhe falë punës së madhe që kanë bërë, kanë arritur të luajnë edhe në elitën e futbollit italian, që ndryshe njihet si Serie A. Të dytë kanë pasur vështirësi të mëdha gjatë karrierës, pasi nga “lloçi” i Kosovës ia dolën që të depërtojnë në futbollin evropian, në kohën kur ky sport në Kosovë ishte i izoluar dhe pengesat ishin të mëdha, përfshirë këtu edhe problemet me viza.

Ndeshjet përballë njëri-tjetrit në lagjen e kryeqytetit u zhvendosën në fusha të futbollit, për të prekur suksese më të mëdha, deri te përfaqësimi – bartja e fanellës së vendlindjes. Bëhet fjalë për portierin Etrit Berisha që luan te ekipi SPAL në Itali dhe qendërmbrojtësin Amir Rrahmani, që është pjesë e skuadrës së Napolit.