Sport

Me vetëm dy vjet në boks dhe pak meçe, Brahimi lufton për të artën në Evropian

Me vetëm dy vjet në boks dhe pak meçe, Brahimi lufton për të artën në Evropian
 

Alnera Brahimi pati rrugë të shkurtër deri në finale të Kampionatit Evropian për juniorë në boks, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë. Brahimi 15-vjeçare, në gjysmëfinale, ku u kualifikua pa ndonjë luftë, të martën e mposhti estonezen Aleksandra Meliss me rezultat bindës, 5:0.

Në finale, që zhvillohet të mërkurën, ajo përballë do ta ketë boksieren nga Rusia, Zukhro Umarbekova. Në fakt ishin vetëm pesë garuese në kategorinë deri 70 kilogramë në Evropianin për boksierë të rinj, 15 e 16-vjeçar. Në boks, Evropiani i kësaj grupmoshe njihet si i juniorëve.