3 perditesime
19:28

Messi: Një ditë e trishtueshme për argjentinasit dhe për futbollin

Pas vdekjes së Diego Armando Maradonës ylli i Barçës, Leo Messi, ka thënë se kjo është një ditë e trishtueshme për të gjithë argjentinasit dhe futbollin.

Maradona sot ka vdekur në moshën 60 vjeçare pas një sulmi kardiak, transmeton KOHA.

Messi ka thënë se Maradona është i përjetshëm.

“Një ditë shumë e trishtueshme për të gjithë argjentinasit dhe futbollit. Ai ka shkuar por nuk na ka lënë, sepse Diego është i përjetshëm. I marrë gjithë momentet e bukura të jetuara me të dhe ngushëlloj familjen dhe miqtë e tij”, ka shkruar Messi në rrjetet sociale.

19:16

Ronaldo me fjalë të mëdha për Maradonan

Ylli i Juventusit, portugezi Cristiano Ronaldo ka reaguar pas vdekjes së Diego Armando Maradonas.

Në një fotografi të postuar në “Instagram” ku Ronaldo shihet përkrah Maradonas, portugezi ka shkruar fjalë të mëdha për argjentinasin, të cilin e ka quajtur legjendë dhe magjistar, transmeton KOHA.

Maradona vdiq të mërkurën në Argjentinë pas një sulmi kardiak.

“Sot i them lamtumirë një shoku dhe bota i thotë lamtumirë një gjeniu të përjetshëm. Një nga më të mirët ndonjëherë, një magjistar i pashoq u largua shumë shpejt, por la një trashëgimi ta pakufishme dhe zbrazëti që nuk do të mbushet kurrë. Prehu në paqe. Kurrë nuk do të harrohesh”, ka shkruar Ronaldo.

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Çeferin, ka folur fjalë të mëdha për legjendën Diego Maradona.

“Jam thellësisht i trishtuar me vdekjen e Diego Maradonës, një prej personave më të mëdhenj në botën e futbollit dhe një prej figurave më ikonike. Ai ka arritur shumë gjëra të mrekullueshme si lojtarë, me gjenialitetin dhe karizmën e tij”, ka thënë Çeferin.

Ndeshjet e Ligës së Kampionëve dhe të Ligës së Evropës këtë javë do të nisin me një minutë heshtje. Lojtarët e Napolit do të mbajnë shirita të zi në ndeshjen e nesërme kundër Rijekës.

Po ashtu edhe në Serie A do të mbahet një minutë heshtje. Ndërkohë Argjentina ka njoftuar për tri ditë zie nacionale.

“Lamtumirë për një prej më të mëdhenjve të gjitha kohërave. Ishte shpirt i trazuar, por kënaqe gjithë botën me shpathtësitë tua unike të futbollit. Prehu në paqe”, ka shkruar kreu i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

18:18

Ish-skuadrat reagojnë për vdekjen e Maradonës

Në mesin e shumë klubeve futbollistike nëpër botë, kanë reaguar edhe Boca Juniors, Barcelona e Napoli.

Skuadra shumë e famshme argjentinase, Boca Juniors, në rrjetin social “Twitter” ka shkruar “Faleminderit përjetësisht. Diego i përjetshëm”.

Maradona te skuadra e Boca Juniorsit luajti në edicionin 1981/82, e në 40 ndeshje shënoi 28 gola, transmeton KOHA.

Paraqitjet e tija fantastike bënë që ta marrë vëmendjen e Barcelonës. Me gjiganten spanjolle luajti në mes viteve 1982/84, ku i shënoi 22 gola në 36 ndeshje.

“Faleminderit për gjithçka, Diego”, ka shkruar Barcelona.

Menjëherë pas Barcelonës, Maradona iu bashkua klubit italian, Napoli. Te Napoli e kaloi kohën më të gjatë me një ekip. Prej vitit 1984 deri në vitin 1991, Diego Armando Maradona luajti në 188 takime, teksa realizoi 81 herë me napolitanët.

“Gjithmonë në zemrat tona. Lamtumirë Diego”, ka qenë postimi i napolitanëve në “Twitter”.

17:53

Pele për Maradonën: Një ditë do të luajmë futboll së bashku në qiell

Legjenda braziliane e futbollit, Pele, ka reaguar pas vdekjes së Diego Armando Maradonës.

Ai ka thënë se një ditë do të luajë futboll në qiell së bashku me Maradonën, transmeton KOHA.

“Sigurisht një ditë do të luajmë futboll së bashku në qiell”, ka thënë Pele, raporton Reuters.

Ndërkohë edhe ish-klubi i Maradonës, Napoli, është shokuar nga ky lajm.

“Një goditje shkatërruese si për qytetin ashtu edhe për klubin”, thuhet në reagimin e Napolit, aty ku Maradona kishte korrur sukseset më të mëdha në nivel klubi.

Maradona ka vdekur sot, në moshën 60 vjeçare, pas një sulmi kardiak.