Sport

Sezoni dyjavor, koronavirusi tkurr ligën e futbollit në Filipine

Sezoni dyjavor, koronavirusi tkurr ligën e futbollit në Filipine

Në një vit të kaosit për të gjitha sportet në botë, të shkaktuar nga koronavirusi, Lidhja e Futbollit e Filipineve (PFL), ka dalë me një zgjidhje ekstreme: shkurtimin e edicionit të kampionatit të futbollit në vetëm dy javë, me secilën skuadër që luan vetëm një herë.

Pas ndërprerjes së edicionit të shkuar në muajin mars, edicioni i ri filloi me dyer të mbyllura të mërkurën në një kompleks të sigurt në Qendrën Kombëtare të Trajnimit, 40 kilometra në jug të kryeqytetit, Manila. United City fitoi 1:0 kundër Azkals Development Team dhe Kaya FC Iloilo mundi Maharlika Manilar me të njëjtin rezultat në kampionatin që nisi me vonesë pas një serie të rezultateve pozitive për koronavirus të futbollistëve dhe për shkak të një tajfuni, shkruan AFP, përcjell KOHA.